Hikayeler

A
C
E
M
Z

ALEYNA
HADIMOĞLU

1997 yılında doğdu. Henüz 10 yaşındayken ve Türkiye’de dalga sörfü pek bilinmiyorken babasının Karadeniz sahilindeki sörf okulunda sörf yapmaya başladı. Hobi olarak başladığı bu spor, kısa süre içerisinde profesyonel olarak sürdürdüğü bir tutkuya dönüştü. Hafta içleri İstanbul’daki okuluna giden Aleyna, hafta sonları Kocaeli’ne gelerek sörf eğitimine azimle devam etti. Sörfün genellikle bir erkek sporu olarak görüldüğü Türkiye’de tüm önyargıları yıktı ve 2017 Dünya Sörf Oyunları'nda kadınlar klasmanında yarışan "ilk Türk kadın dalga sörfçüsü" olarak tarih yazdı. Türkiye’de dalga sörfü dalında ilk milli sporcu olan Aleyna, 2017 yılında Türkiye Dalga Sörf Federasyonu kurulana kadar yarışmalara kendi imkanları ile katılmaya çalıştı. 2018 yılında ilk kez resmi olarak düzenlenen Türkiye Dalga Sörf Şampiyonası’nda kadınlar kategorisinde birincilik kazandı. Son olarak 2019 yılında Japonya Miyazaki’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil eden Aleyna, üniversite eğitimini Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Spora destek olmak isteyen markaların sponsorluk desteğini de alan Aleyna, Türkiye'de sörfü geliştirme, özellikle kız çocuklarına tanıtma ve onlar için popüler hale getirme amacıyla, antrenmanlarının yanı sıra öğrencilerine sörf dersi veriyor.
DAHA FAZLA HİKAYE ÇOK YAKINDA BURADA OLACAK!

CANSU CANAN
ÖZGEN

23 Eylül 1989 tarihinde İstanbul’da doğan Cansu Canan Özgen, lise öğrenimini Bayrampasa Anadolu Lisesi’nde, lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, yüksek lisansını ise Yeditepe Üniversitesi Tarih bölümünde tamamladı. New York Üniversitesi Amerikan Dili, Edebiyatı ve Kültürü eğitimi aldı. Öğrenciyken başladığı iş hayatına Beşiktaş TV, Habertürk TV, ATV ve TV8’de devam etti. Spor spikerliği, ana haber spikerliği, kuşak programları ve tartışma programları sunuculuğu gibi birçok alanda görev yaptı. Fenomen haline gelen Öteki Gündem programının dört sezon boyunca sunuculuğunu üstlendi; üç yüz bölüm boyunca Türkiye’nin en önemli akademisyenleri ve entelektüelleriyle sohbetler gerçekleştirdi. Halen konferanslar, programlar, sunumlar ve yazılarıyla çalışma hayatını sürdürmektedir. Toplam 6 kitabı bulunan Cansu Canan Özgen'in ilk romanı "Dalga Kıran" adını taşıyor.
DAHA FAZLA HİKAYE ÇOK YAKINDA BURADA OLACAK!

EBRAR
KARAKURT

2000 doğumlu Ebrar Karakurt, voleybola Balıkesir’deki DSİ Sporda başladı. Sırasıyla Bursa Bahçeşehir Anadolu Lisesi okul takımında, ardından Bursa Büyükşehir Belediye spor ve Vakıfbank kulüplerinde oynadı. Küçük yaştan beri hayalinin ne olduğunu bilen ve hep onun peşinden giden Ebrar, henüz U18 Millî Takımı'ndayken mücadele ettiği Voleybol Dünya Şampiyonası'nda “En İyi Smaçör” unvanını kazandı. Voleybol kariyeri için çok çalışarak hız kesmeden yükseldi ve U23 Milli takımında Kadın Voleybol Dünya Şampiyonluğu, Vakıfbank Spor kulübü ile FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Voleybol Şampiyonluğu, Türkiye Ligi Şampiyonluğu gibi önemli başarılar elde etti.

2019’dan itibaren Türkiye A Kadın Millî Voleybol Takımı ile maçlara çıkmaya başlayan Ebrar Karakurt, aynı yıl Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda millî formayla gümüş madalya kazandı. 2021 FIVB Dünya Milletler Ligi, 2021 yazında gerçekleşen 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda ve hemen ardından oynanan 2021 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda tekrar Türkiye A Kadın Voleybol Millî Takımı formasını giydi. Maçlarda yaklaşık saatte 100 km hıza ulaşan efsane smaçlarıyla takımının Dünya Milletler liginde üçüncülük, Tokyo Olimpiyat oyunlarında beşincilik ve Avrupa üçüncülüğü başarılarına büyük katkısı oldu.

Ebrar, 2021 yılında gelen teklifle İtalyan ekip Igor Gorgonzola Novara’da voleybolculuk kariyerinde ve hayallerine giden yolda koşar adım ilerliyor. Kadınların her zaman “çok muazzam işler başarabileceğine inanan” Ebrar, kız çocuklarının spora katılımını teşvik etmek amacıyla, kendi adıyla kurduğu Ebrar Karakurt Akademi’de çalışmalar gerçekleştirmeye ve onlara ilham olmaya devam ediyor.

EMİNE
YİĞCİ

1999 yılında Trabzon Yomra’da çiftçi bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Ortaokulda izlediği bir TV dizisinden ilham alarak hukuk okumaya karar verdi. Tüm imkansızlıklara rağmen, ona inanan ailesi, öğretmenleri ve amcasının desteğiyle Anadolu lisesini kazandı, başarı bursuna layık görüldü. Bu burs ile bir yandan ailesine destek olurken bir yandan da eğitim masraflarını karşıladı. Zor koşullarda liseyi tamamlayan Emine, kendi çabalarıyla İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı. Aydın Doğan Vakfı'ndan burs alarak yolculuğuna devam eden Emine, 2017’den beri vakfın “Sen de Yapabilirsin” adlı projesinde yer alıyor. Proje kapsamında grup arkadaşları ile birlikte Türkiye’de bulunan kız öğrenci yurtlarını ziyaret ederek genç kızlara özgüven kazandırma, toplumsal cinsiyet eşitliği ve rol model olarak üniversite eğitimine teşvik etme amaçlı eğitim faaliyetlerinde yer alıyor. “İleride benim geçtiğim zorlu yollardan geçen kız çocuklarına yardım etmek istiyorum” diyen Emine, mezun olduğunda kadın hakları alanında çalışan bir avukat olmak istiyor.
DAHA FAZLA HİKAYE ÇOK YAKINDA BURADA OLACAK!

MİZGİN
AY

2000 yılında Batman’da doğdu.2017 İslami Dayanışma Oyunları’nda büyükler kategorisinde üçüncülük kazandı. Nairobi’de yapılan Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda 11.62'lik derecesiyle 100 metre yıldızlarda dünya şampiyonu oldu. 200 metre yarışında ise üçüncülük elde etti. İstanbul'da düzenlenen 23. Balkan Salon Atletizm Şampiyonası'nda ise 60 metrede 7.38'lik derecesiyle altın madalya kazandı ve U20 yeni Türkiye rekorunun sahibi oldu. Mizgin bugüne kadar tam 43 Türkiye rekoru kırdı. ‘’Ülkemin bayrağını birçok uluslararası yarışmada dalgalandırmayı, ‘Olimpiyat Şampiyonu’ olmayı hedefliyorum’’ diyen Mizgin, beden eğitimi öğretmeni olunca öğrencilerini eğitip, onlara sporu sevdirip başarılı sporcular yetiştirmek istiyor.
DAHA FAZLA HİKAYE ÇOK YAKINDA BURADA OLACAK!

ZEYNEP
BASTIK

Zeynep Bastık, ‘’Hayallerinin peşinden gitmek’’ denildiğinde akla gelen isimlerden… Seslendirdiği şarkılarla 7’den 70’e herkesin beğenisini kazanan Zeynep, 1993 yılında Çanakkale’de doğdu. Üç yaşındayken ailesi İzmir’e taşınınca ortaokul ve liseyi burada tamamladı. 2010'da İzmir'de "Jackpot" grubunu kurdu. 2012'ye kadar bu grupla birlikte İzmir, Eskişehir ve Bursa gibi şehirlerde sahne aldı. Bir süre Anadolu Ateşi’nde dansçı olarak da yer aldı. Üç yıl boyunca Murat Dalkılıç’ın back vokalliğini yapan Zeynep, “Lüzumsuz Savaş’’ şarkısında ise Dalkılıç’la düet yaptı. İlk teklisi ‘’Fırça’’yı 2014 yılında yayımladı. Ardından solo kariyerine devam etti. Müzik kariyerinin yanı sıra Adı Mutluluk, Yasak Elma, Sil Baştan, Umuda Kelepçe Vurulamaz isimli yapımlarda rol aldı. Hayallerinin peşinden gittiği hikayesiyle genç kadınlara cesaret veren Zeynep, aynı zamanda bugüne kadar sesini kadınların hayatına değer katmak için kullanan, hem kendi platformunda projeler üreten hem de sivil toplum kuruluşlarıyla yan yana duran başarılı bir isim.
DAHA FAZLA HİKAYE ÇOK YAKINDA BURADA OLACAK!