KENDİ YOLUMUZDA PROJESİ NEDİR?
BU KAPSAMDA NELER YAPIYORUZ?

Tüm dünyada genç kadınların güçlenmesine yönelik yürüttüğümüz çalışmaların bir parçası olarak 2021 yılında Türkiye’de bir araştırma yaptık.
Araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de her 10 genç kadından 6’sı geleceğim için “hayallerimle aramda engeller var” diyordu.

Hayallerini gerçekleştirme yolunda yeterli destek görememek, hayallerine ortak olunmaması ve kadınlara yönelik sınırlayıcı beklentiler genç kadınların cesaretini kıran engellerin başında geliyordu.

Eğitime erişimdeki maddi güçlükler, geleceklerini planlamak için kendilerini yeterli görmemeleri, bir yol göstericinin eksikliği ve gelişmek istedikleri alanlarda gerekli bilgiye erişememek de karşılaştıkları diğer engeller arasındaydı.

Kendi Yolumuzda projesi işte bu noktada doğdu. Genç kadınların geleceklerine ve hayallerine giden kendi yollarında yol arkadaşı olmayı seçtik. Sevgili Zeynep Bastık Kendi Yolumuzda adlı şarkısı ile projenin manifestosunu da yazdı ve seslendirdi. Emine Yiğci ve Aleyna Hadımoğlu projemizin ilk elçileri oldu. Özellikle eğitim alanına odaklanarak, genç kadınların hayallerine giden yoldaki engelleri aşabilmeleri konusunda onlara destek sağladığımız bir dizi projeyi hayata geçirdik.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile 278 genç kadına eğitim aldıkları bölümlerden ve başarı ortalamalarından bağımsız olarak üniversite hayatları boyunca devam edecek bir burs programını başlattık.

60 binden fazla genç kadına online eğitim platformu Udemy iş birliğiyle ilgilendikleri ve gelişmek istedikleri alanlarda indirimli eğitim desteği verdik.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Uluslararası Kadın Araştırmaları Merkezi (ICRW) ile birlikte hazırladığımız Adım Adım kendi Yolumuzda kişisel gelişim programımız ile 2 milyondan fazla genç kadına ücretsiz rehberlik video içerikleri sunduk. Cansu Canan, Zeynep Bastık, Meriç Aral, Gülse Birsel, Ece Çiftçi, Emine Yiğci ve Göze İşcan gibi gerçek hayattan rol modellerle “kız kardeşlik” hareketimizi büyüterek ilham kaynaklarımızı çoğalttık.

Kendi Yolumuzda, zamanın ihtiyaçlarına göre kendini şekillendiren, sürekli yeni iş birlikleriyle büyüyen bir proje oldu.

Kendi Yolumuzda projemiz 2021’de Ebrar Karakurt ile “Dedim Olabilir” dediğimiz kampanya ile devam etti. Dedim Olabilir ile ne kadar zor gözükürse gözüksünler, hayallerin gerçekleşmesine dair umut dolu mesajımız birçok kişiye ulaştı ve günlük hayatta da rastladığımız bir ifade hâline geldi. İnsanlar kendi “Dedim Olabilir” hikâyelerini sosyal medyada paylaştı. Hatta bu paylaşımlardan birisi, genç bir kadının yarım kalan hayalini gerçekleştirmek üzere önce duvar resmi, sonra bir NFT oldu ve NFT’nin geliri genç kadınlara burs desteği sağladı.

Biz de gördük ki kim olursa olsun, hayallerinin peşinden koşanlar olarak hiç yalnız değiliz. Bu yüzden bir sonraki adımda Ebrar ile tekrar bir araya gelerek bu sefer daha güçlü bir sesle “Dedik Olabilir” dedik. Boyner ve TOG ile yaptığımız iş birliği kapsamında Dedik Olabilir Koleksiyonu’nu yarattık Koleksiyonun satışının geliriyle üniversite eğitimlerine destek olduğumuz genç kadınların sayısını artırdık.

Metaverse’deki Elidor Evreni’mizin kapılarını bu anlamlı proje ile açtık. Koleksiyonumuzun lansmanını canlı Nova Norda konseriyle Elidor Evreni’nde yaptık. Elidor Evreni’nde 10 kadın sanatçının tasarladığı NFT’lerden oluşan bir Dedik Olabilir NFT Sergisi gerçekleştirdik. Ayrıca Dedik Olabilir Koleksiyonu’na özel NFT’lerimizi de yine metaverse’den satışa çıkardık. Bu eserlerin de satışından elde edilen gelir yine TOG iş birliğiyle genç kadınların üniversite eğitimi için burs desteği sağladı.

2022 yılı sevgililer gününde aldığın bir buket çiçek, sevdiklerinin hayallerine destek olduğunu gösterirken bir de genç kadınların eğitim hayallerine destek olabilir mi? diye sorduk. Böylece sadece ÇiçekSepeti’nde bulunan Dedim Olabilir! buketini sevgiline ya da sevdiklerine gönderenlerin Kendi Yolumuzda burs fonunu desteklemesini sağladık.

Kendi Yolumuzda şimdi depremden etkilenen bölgelerdeki kız kardeşlerimizin iyilik hallerini desteklemek için Adıyman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da TOG ile birlikte kurduğumuz Elidor – TOG Genç Kadın Destek Merkezleri ile yola devam ediyor. Haziran 2023 itibarı ile bu merkezlerde binlerce kız kardeşimiz TOG tarafından oluşturulan duygusal ve sosyal destek programlarından yararlanabiliyor.

KENDİ YOLUMUZDA’NIN İLHAM VEREN PROJELERİNİ KEŞFET!